OPASKA w stylu PIN – UP – jak uszyć?

opaska pin up

Dzieje się u nas, oj dzieje… 🙂 Maszyny dokładnie wyczyszczone i spakowane w kartony pojechały już do mojego nowego królestwa szyciowego, materiały i dodatki piętrzą się przede mną w pudłach… Może to oznaczać tylko jedno – przeprowadzkę. Wizja braku szycia przez najbliższe (conajmniej) dwa tygodnie nie jest może najprzyjemniejszą, ale z kolei w wyobraźni zaszywam się już w moim pokoiku i nadrabiam stracony czas. Póki co jednak planuję kilka postów z zaległymi uszytkami, poradami czy instrukcjami szycia krok po kroku. To ostatnie właśnie dziś – na tapecie wiązana opaska w stylu pin-up, o której wspominałam Wam przy okazji ostatniego posta z sukienkami dla mamy i córki. Zapraszam! 🙂

Wiązana opaska pojawiła się u nas po raz pierwszy z początkiem cieplejszych dni i od tego czasu spod stopki mojej maszyny wyszły już cztery (jedną Hania wyrzuciła z wózka już pierwszego dnia :)). Opaska jest dla nas złotym środkiem pomiędzy czapką, w której Hani było już zdecydowanie za ciepło, a gołą główką. Zasłania uszka, wygląda prześlicznie, jest prosta w szyciu – czego chcieć więcej? 🙂

opaska pin up

OPASKA PIN-UP – jak uszyć?

  • Z elastycznej dzianiny wytnij dwa prostokąty o wymiarach: docelowa szerokość opaski + 2 cm  x obwód główki + ok. 15 cm:

opaska pin up

  • Oba paski złóż prawymi stronami do siebie i upnij szpilkami (dzianiny mają skłonność do rolowania się, a szpilki nam je ujarzmią):

opaska pin up

  • Tak spięte części złóż w połowie i na końcu wyznacz sobie „dziubek”, który będzie kokardką po związaniu opaski. Następnie wytnij odpowiedni kształt i ponownie zepnij szpilkami:

opaska pin up

  • Zaczynając od środka jednego z dłuższych brzegów, zszyj krawędzie opaski za pomocą ściegu elastycznego, luźnego zygzaka lub owerloka (zachowa to elastyczne właściwości dzianiny):

opaska pin upM&C - 1 (4)11

opaska pin upM&C - 1 (5)11

opaska pin up

  • W szpiczastych rogach naszych „dziubków” przerwij szycie zostawiając igłę wbitą w materiał, podnieś stopkę (dzięki wbitej igle nic nam się nie przesunie), okręć opaskę, opuść stopkę i szyj dalej:

opaska pin upM&C - 1 (7)11

opaska pin up

  • Szycie zakończ ok. 2cm od miejsca, gdzie zostało rozpoczęte – powstaje nam otwór na wywinięcie opaski na prawą stronę:

opaska pin up

  • Natnij rogi tak, żeby nie tworzyć w naszych „dziubkach” niepotrzebnych zgrubień:

opaska pin up

  • Przez pozostawiony otwór wywiń opaskę na prawą stronę:

opaska pin up

  • Dziurę po wywinięciu zszyj ręcznie za pomocą ściegu krytego:

opaska pin upM&C - 1 (12)11

opaska pin up

  • Zwiąż opaskę (ja robię to na udzie – w miejscu, którego obwód jest podobny do obwodu główki Hani) i GOTOWE! 🙂

opaska pin up

opaska pin up

Tak, jak pisałam wcześniej – uszyłam już cztery takie opaski – a nie zamierzam na tym poprzestać! 🙂 Jest to fajny sposób na wykorzystanie resztek, które zostają nam po szyciu, a przy okazji słodka ozdoba naszych małych dziewczęcych główek. No i nie zabiera więcej niż 15-20 minut (a nawet mniej). Może skusicie się i sprawicie swoim Księżniczkom taki drobny upominek na jutrzejszy Dzień Dziecka? 🙂

opaska pin upopaska pin up - 1 (2)11

Mam nadzieję, że post okaże się przydatny. Szyjcie, bawcie się przy tym świetnie i dzielcie się tym tutorialem na prawo i lewo bez skrępowania! 🙂 A skoro już wspomniałam jutrzejsze święto naszych pociech – może uszyłyście coś fajnego na tę okazję? Pochwalcie się w komentarzach! 🙂

Do następnego!

Dominika 🙂